19.01.2022

GUEST LECTURER Δρ. Ευαγγελία Ματθοπούλου, 19/12/2021 με θέμα "Μια πρώτη προσπάθεια χαρτογράφησης της πρώιμης επιχειρηματικότητας στη νεότερη Κύπρο"

Την Κυριακή 19/12/21 στο μάθημα της Ιστοριας της επιχείρησης στις 2μμ καλεσμένη ομιλήτρια θα είναι η post doc  ερευνήτρια στην Τράπεζα Κύπρου, Δρ. Ευαγγελία  Ματθοπούλου. Ακολουθεί  ο τίτλος της εισήγησης. η περιγραφή και το βιογραφικό της.

Τίτλος: Μια πρώτη προσπάθεια χαρτογράφησης της πρώιμης επιχειρηματικότητας στη νεότερη Κύπρο

Περιγραφή: Η παρουσίαση στοχεύει σε  μια πρώτη αποτύπωση των χαρακτηριστικών της επιχειρηματικότητας στην Κύπρο κατά την περίοδο της αγγλοκρατίας (1878-1959). Είναι σε αυτή την περίοδο που εντοπίζονται οι ιδρύσεις των μακροβιώτερων επιχειρήσεων στο νησί, πολλές εκ των οποίων εξελίχθηκαν σε βάθος χρόνου σε μεγάλους ομίλους εταιρειών. Ποιοι παράγοντες διαμόρφωσαν και τροφοδότησαν τη "στρατολόγηση" των πρωτοπόρων ιδρύτων τους; Σε ποιο βαθμό το θεσμικό πλαίσιο και οι κοινωνικο-οικονομικοί μετασχηματισμοί που σημειώθηκαν στο νησί κατά την υπό εξέταση περίοδο επηρέασαν το προφίλ του Κύπριου επιχειρηματία; Μέσα από μια ανάλυση των δημογραφικών, κοινωνικών και επιχειρηματικών χαρακτηριστικών τριών διαφορετικών γενεών πρωτοπόρων επιχειρηματιών, θα ερμηνευθεί η μακροπρόσθεσμη εξέλιξη της επιχειρηματικότητας σε μια νησιωτική, μεσογειακή και βέβαια αποικιακή οικονομία. Τα δεδομένα αντλούνται μέσα από μια νέα βάση δεδομένων για 100 κορυφαίους Κύπριους εμπόρους και επιχειρηματίες της περιόδου, η οποία προέκυψε μέσα από το ερευνητικό πρόγραμμα POSTDOC/0916/0231 “The Business Elite of Modern Cyprus, 1878-1959: social origins and entrepreneurial characteristics in a historical perspective” με χρηματοδότηση από τα Διαρθρωτικά Ταμεία της ΕΕ και την Κυπριακή Δημοκρατία μέσω του Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας.

CV Evangelia Matthopoulou holds a Ph.D. in Modern and Contemporary History from the University of Cyprus (2016) and MA in History of International Relations from LSE (2008). She worked as an adjunct lecturer at the Department of History and Archaeology of the University of Cyprus. She also worked as an Associate Curator at Bank of Cyprus Historical Archive. She is currently a post-doctoral fellow at Bank of Cyprus Cultural Foundation. The POSTDOC/0916/0231 project entitled “The Business Elite of Modern Cyprus, 1878-1959: social origins and entrepreneurial characteristics in a historical perspective” is co-financed by the European Regional Development Fund and the Republic of Cyprus through the Research and Innovation Foundation. Her research interests lie in the field of entrepreneurship and business networks.