20.01.2022

GUEST LECTURERS GUEST LECTURERS 28/11/2021, κα Βλάμη Δέσποινα και κος Λευτέρης Αναστασάκης "ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ".

Την Κυριακή, 28 Νοεμβρίου στα πλαίσια του μαθήματος "Ιστορία των Επιχειρήσεων και των Οργανισμών"  θα φιλοξενήσουμε δύο καλεσμένους:

1.  Ώρα 14:00, την κυρία Δέσποινα Βλάμη με θέμα "Ο τολμηρός έμπορος, ο πολυσχιδής εφοπλιστής, ο επιχειρηματίας καπετάνιος και ένα τραστ «φίλων». Προνομιούχες Εταιρείες και Επιχειρηματίες Έμποροι 16ος-18ος αιώνας."

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΒΛΑΜΗ

Η Δέσποινα Βλάμη είναι Διευθύντρια Ερευνών στο Κέντρο Ερεύνης Μεσαιωνικού και Νέου Ελληνισμού της Ακαδημίας Αθηνών. Σπούδασε οικονομική και κοινωνική ιστορία στο Λονδίνο και στη Φλωρεντία και υποστήριξε τη Διδακτορική Διατριβής της στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο της Φλωρεντίας. Είναι συγγραφέας των Το Φιορίνι, το Σιτάρι και η Οδός του Κήπου. Έλληνες Έμποροι στο Λιβόρνο 1750-1860 (Θεμέλιο, 2000), Trading with the Ottomans. The Levant Company in the Middle East (I.B. Tauris, 2014) και Επιχειρηματικότητα και Προστασία στο Εμπόριο της Ανατολής, 1798-1825. Η βρετανική Levant Company και ένας ελληνικός Δούρειος Ίππος (Ακαδημία Αθηνών, 2017).

2. Ώρα 16:00, τον κύριο Λευτέρη Αναστασάκη με θέμα την μελέτη περίπτωσης του καινοτόμου και εξωστρεφούς έλληνα επιχειρηματία του 20ου αι  Αριστόβουλο Πετζετάκι.

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ

Ο Λευτέρης Αναστασάκης είναι Αντιπρόεδρος της PRIORITY από το 2017. Από το 1990 εργάστηκε 27 χρόνια σε θέσεις ευθύνης σε πολυεθνικές επιχειρήσεις, σε εργοστάσια παραγωγής και στο επιτελικό κέντρο εταιρειών, στους τομείς του HR και της προσαρμογής των ελληνικών επιχειρήσεων στην ευρωπαϊκή νομοθεσία και στις απαιτήσεις της Αειφόρου Ανάπτυξης (Sustainability). Επίσης, ως εκπρόσωπος του ΣΕΒ συμμετείχε επί πολλά έτη σε ΔΣ ευάριθμων δημοσίων οργανισμών.

Είναι πτυχιούχος Χημικός του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ 1984). Διαθέτει MBA στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, με κατεύθυνση Λογιστική και Χρηματοοικονομική του Πανεπιστημίου Πειραιώς (1997), καθώς και Masters στην Ιστορία και Φιλοσοφία των Επιστημών και της Τεχνολογίας (2015) από το ΕΚΠΑ και το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (Διαπανεπιστημιακό Πρόγραμμα). Είναι κάτοχος διδακτορικού διπλώματος (2020) στην Βιομηχανική Πολιτική και Βιομηχανική Ιστορία της μεταπολεμικής Ελλάδας από το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ). Γνωρίζει Αγγλικά, Κινέζικα, Γερμανικά, Γαλλικά και Ισπανικά.

Είναι εθελοντής καθηγητής στο Χαμόγελο του Παιδιού, όπου ήταν και μέλος του ΔΣ από το 2014 έως το 2020. Ερασιτέχνης Μαραθωνοδρόμος.